S. O. S.
Vítejte

Vítáme Vás na webových stránkách Projektu Šance.

Sdružení založil před více než dvaceti lety László Sümegh, který se díky svému úsilí stal ikonou zapomenutých dětí a mladých lidí žijících v České republice na ulici v zapomenutí.

Projekt Šance je první preventivní a humanitární program pro komerčně sexuálně zneužívané děti a mládež, oběti obchodování s lidmi, které žijí v ČR v zapomenutí.

Náš cíl není složitý. Projekt Šance svou činnost vykonává v souladu s přesvědčením, že není umění někomu v nouzi dát najíst, ale naučit ho na jídlo si vydělat. A to je často umění:) Nechceme klienty utvrzovat v tom, že na ulici se dá také dobře žít. Široká škála programů a nabídek vrcholí PRACOVNÍ DÍLNOU v Domě Šance, která nabízí alternativní vzdělávání – cestu do běžného života.

Pracovní dílna je mostem k lepšímu životu. Co víc bychom mohli chtít než naučit „děti ulice“ pracovat. Dílnu jsme postupně otevírali od roku 2006 a od června 2007 se Projekt Šance „svým dětem“ otevřel v celotýdenním provozu pracovní terapie. Už po prvním měsíci jsme zaznamenali pozitivní výsledky. Klienti, kteří práci dlouhodobě odmítali, se „rozčilovali, když zaspali“, že do dílny přišli pozdě. A to je cíl – aniž si toho všimnou, vzbudit v nich běžné sociální návyky.

Pro mnohé z „dětí ulice“ je skládání propisek Mount Everestem, jehož jsou při svém mentálním a sociálním rozvoji schopny dosáhnout. Bez PRACOVNÍ TERAPEUTICKÉ DÍLNY by neměly šanci získat základní sociální návyky potřebné pro zařazení se do české pracující společnosti. Neměly by na vybranou ve své životní situaci a musely by své živobytí vydobývat na ulici… Dál by tak přežívaly na „účet“ daňových poplatníků, mezi ulicí a vězením. Provoz v praxi ukázal a potvrdil nám, že vlivem pracovní terapie je pravděpodobné, že se „většina“ z nich stane časem daňovými poplatníky.

Komisaři Evropské unie, kteří dlouhodobě monitorovali práci Projektu Šance, napsali:

… s budováním podobných institucí mají veřejné služby často problémy. Mnohému by se návštěvou Prahy a Projektu Šance naučili.

… Projekt Šance je mezi projekty, které jsme navštívili, výjimečný. László Sümegh je neústupný skromný muž, který věnuje svůj život lidem z nejtemnějších koutů velkoměst.


V roce 2001 byl Projekt Šance oceněn nadacemi VIA, CIVILIA a NROS
první cenou Prorok 2000 za práci v sociální a humanitární oblasti.


V roce 2008 byl Projekt Šance vyznamenán cenou SHALOM 2008
za jedinečné nasazení pro úctu žijících a zneužívaných dětí…

V roce 2008 obdržel Projekt Šance poděkování od
Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové

za vynikající realizaci projektu.

V roce 2010 obdržel László Sümegh cenu KŘESADLO,
cenu pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci.


Autor textů: Pavel Kozler
Textové a věcné korektury: Jana Doležalová, László Sümegh
Korektury: Marcela Wimmerová
Překlady: Bianca Belová & lingolingo.cz a PRESTO překlady
Námět: Cell.cz
Vytvořil: Daniel Saleh

© Projekt Šance
Použití všech textů i fotografií je možné pouze s písemným souhlasem Projektu Šance,
Kontaktujte nás na info(a)sance(.)info